Istnieje tylko osiem żywych gatunków niedźwiedzi i można je znaleźć na całym świecie.
Niedźwiedzie mają duże ciała, krępe nogi, długi ryj, kudą sierść, łapy z pazurami i krótki ogon.
Czarne niedźwiedzie występują tylko w Ameryce Północnej. Gatunek ten występuje od Kanady na północy do Meksyku na południu i żyje głównie w lasach, żywiąc się owocami, orzechami i roślinnością.
Uważa się, że na całym obszarze Ameryki Północnej populacja czarnego niedźwiedzia wynosi około 800 tysięcy.
Młode są znane z jęczenia i płaczu po oddzieleniu od matki. Może to trwać tygodniami, jeśli ich matki są zabijane przez myśliwych.
Pies potrafi zlokalizować źródło dźwięku w ciągu 6 setnych sekundy, używając swoich uszu jak radaru.
Psy potrafią zrozumieć do 250 słów i gestów.
Wzory na psim nosie są tak niepowtarzalne jak ludzki odcisk palca.
Psy pocą się jedynie na opuszkach łap, ale aby się realnie schłodzić po prostu dyszą.
Psy mają aż 319 kości!czyli o 112 więcej niż człowiek.
Ciąża szopa trwa około sześćdziesięciu pięciu dni, a po tym czasie na świat przychodzi około od dwóch do pięciu młodych.
Szop pracz jest wyjątkowo inteligentnym zwierzęciem. Odkryto, że potrafi rozwiązywać proste zadania i pamięta rozwiązanie nawet po kilku latach.
Szopy mogą być nosicielami wścieklizny i bywają również chore na inne ulegliwości, które nie przenoszą się na ludzi.
Szopy zazwyczaj są aktywne w nocy, ale z biegiem lat przyzwyczaiły się do żerowania również w ciągu dnia, a obecność ludzi w ogóle im nie przeszkadza.
W Kanadzie problem z nieustannym apetytem kudłatych włamywaczy jest tak dotkliwy, że zaprojektowano specjalne kosze na śmieci, których szopy nie są w stanie otworzyć.
Wiewiórki występują w Eurazji, Amerykach i Afryce.
Wiewiórki są znane z przechowywania żołędzi i orzechów na zimę.
Przednie zęby wiewiórek nigdy nie przestają rosnąć. Jest to cecha charakterystyczna również dla innych gryzoni.
Gdy uciekają przed zagrożeniem to biegają zygzakiem.
Wiewiórki mogą udawać, że zakopują orzechy podczas gdy tak naprawdę chcą oszukać złodzieja.
Istnieje ponad 300 gatunków chomików.
Najczęstsze śmiertelne błędy w hodowli chomików to podawanie im niewłaściwego pokarmu, który… czasem nawet nie jest pokarmem
Jeśli samiczka po porodzie nie będzie miała dobrych warunków i spokoju, to zje swoje młode.
Chomiki jedzą mięso!
IKEA produkuje jedną z najpopularniejszych na świecie klatek dla chomików
Świnie przytulają się do siebie kiedy śpią. Śnią, tak jak ludzie. W naturalnym otoczeniu świnie spędzają wiele czasu na zabawie, opalaniu, poszukiwaniu wrażeń i odkrywaniu.
Świnie nieustannie komunikują się ze sobą, mają własny język
Nowo narodzone prosięta uczą się głosów swoich matek i rozpoznają swoje imiona, nadane przez maciorę
Lochy prośne śpiewają młodym w czasie karmienia
Świnie mają bardzo dobrą orientację w terenie i zapamiętują drogę, potrafią wrócić do domu
Gołąb skalny to najbardziej rozpowszechniony ptak miejski. Cechuje go wszystkożerność, wysoka płodność, bezczelność i głupota. Niegdyś zamieszkiwał jamy w skałach i z łatwością odnalazł się w betonowej zabudowie naszych miast, która przypomina mu mieszkania jego przodków.
W odróżnieniu od większości ptaków, które muszą odchylać głowę, by woda spłynęła po gardle, gołąb potrafi zasysać wodę niczym ze słomki.
W niektórych krajach mięso gołębia jest uważane za prawdziwy przysmak.
Gołębie tworzą monogamiczne pary.
Niegdyś gołębie służyły ludziom jako listonosze, a teraz są tandetną ślubną dekoracją i robią za kurierów u handlarzy narkotyków.
Z natury zwierzę to jest zwierzęciem dziennym, jednak przez pewne czynniki, które zakłócają ten tryb, może być aktywny także nocą.
Jelenie mają duże i rozłożyste poroże, co powoduje, że unikają one terenów o dużym stopniu zakrzewienia.
W Finlandii pasterze malują poroża odblaskowymi farbami, tak by jadący nocą kierowcy byli w stanie nieco wcześniej dostrzec potencjalnego intruza na drodze i zahamować lub skręcić.
Poroże jelenia to rekordowa, najszybciej wzrastająca tkanka tego rodzaju na świecie. Zanim dojdzie do zwapnienia, utwardzenia tkanek, stosunkowo miękkie jeszcze poroże rośnie w tempie 2,5 centymetra na dwa dni. Poroża jelenia olbrzymiego, największego z jeleni, jakie kiedykolwiek chodziły po Ziemi, osiągały imponujące rozmiary nawet 3,5 metra rozpiętości!
Jelenie uchodzą za najgroźniejsze ssaki Ameryki Północnej, zabijając każdego roku więcej ludzi niż niedźwiedzie grizzly czy choćby pumy.
Jeże są niezwykłymi, małymi zwierzątkami zamieszkującymi Europę, Azję, Afrykę i Nową Zelandię. Jednak nie są one spotykane na terenie Ameryki.
Gdy temperatura za oknem jest równa 10 stopniom Celsjusza ssaki te, zapadają w sen zimowy, stają się otępiałe.
Z powodu na bardzo zły wpływ człowieka na jeże, populacja ta z roku na rok zmniejsza się, co powoduje, że możliwe, że w roku 2025 populacja jeży będzie bardzo, bardzo niska.
Znakiem rozpoznawczym jeży są długie ulce, każdy jeż ma ich około 5 tysięcy i mają długość do 3cm. Stanowią one ochronę przed drapieżnikami.
ciąża jeży trwa od 5 do 6 tygodni i wtedy samica wydaje na świat od 1 do 5 małych jeżyków, po trzech tygodniach otwierają one oczy.
Kot nie ma obojczyków – to właśnie ta wyjątkowa cecha sprawia, że kocie ciało bez problemu prześlizgnie się przez daną szczelinę czy niewielki otwór, jeżeli tylko zwierzęciu uda się włożyć tam głowę. Oczywiście pod warunkiem, że zwierzę nie ma problemów ze zbyt dużą masą ciała.
Ogon kota to doskonała przeciwwaga – to jedna z ciekawostek o kotach, których prawdziwość można łatwo zaobserwować gołym okiem. Gdy Twój wszędobylski czworonóg znów z gracją będzie przechadzał się na przykład po barierce, z której większość zwierząt o jego gabarytach z pewnością natychmiast by spadła, przyjrzyj się, jak balansuje swoim ogonkiem. Co więcej, mruczki posługują się nim również podczas szybkiego biegu, gdy chcą zmienić kierunek.
Wibrysy u kota pomagają mu głównie w orientacji w terenie – oznacza to, że za ich pomocą Twój czworonożny przyjaciel potrafi między innymi ocenić odległość, co pomaga na przykład przygotować się do skoku, a także poprawia jego orientację w ciemnościach. Kocie wąsy ostrzegają Twojego pupila również przed zbliżającym się zagrożeniem (już po ich lekkim muśnięciu czworonóg przymyka oczy) oraz pomagają „namierzyć” potencjalną zdobycz. Informacje pozyskane za ich pomocą często są dla kota nawet ważniejsze niż te zdobyte dzięki zmysłowi wzroku.
Krowy żyją około 18 -22 lat.
Do wyprodukowania litra mleka Krowa potrzebuje wypić 5 litrów wody.
W trakcie głodu krowy mogą stać się kanibalami.
Krowy są inteligentne.
Krowy mają 4 komorowy żołądek.
Lisy znaczą teren. To dla nich forma komunikowania się z innymi osobnikami. To dlatego zapach ich moczu jest wyjątkowo intensywny. Woń tę wywołuje disiarczek izopentylu metylu.
Lisy potrafią świetnie skakać, przeciskać się przez ciasne otwory, szybko skręcać. W utrzymywaniu równowagi pomaga im bardzo długi ogon. Prędkość zawdzięczają m.in. długim w stosunku do długości kręgosłupa nogom. Lis potrafi rozpędzić się do 50 km/godz. W truchcie porusza się około 6-13 km/godz.
Wibrysy to wąsy na pysku lisów. Są połączone z korą czuciową mózgu. Pomagają lisom ulować, szczególnie przy słabym świetle – ułatwiają m.in. rozpoznanie terenu.
Lisy mają świetną pamięć i dokładnie wiedzą, gdzie zakopały zapasy jedzenia.